Sagt & skrivet

Podcast: Landets försvar är en angelägenhet för hela samhället

I det nyaste avsnittet av podden "Bakom kulisserna" diskuterar jag säkerhetspolitik tillsammans med Teija Tiilikainen, utrikespolitisk expert och chef för Europeiska kompetenscentret för motverkande av hybridhot. Erittäin mielenkiintoinen keskustelu hybridivaikuttamisesta. Lyssna här! Kuuntele tästä!Läs mera »
21.10.2022 kl. 20:00

ÅU: Ett folk – två språk!

Kolumnen publicerades i Åbo Underrättelser den 8.10.2022.Läs mera »
08.10.2022 kl. 10:00

VBL: I turbulenta tider behövs framtidssatsningar

Kolumnen publicerades i Vasabladet den 24.9.2022.Läs mera »
24.09.2022 kl. 10:00

ÖT: Kriget i Europa präglar budgeten

Kolumnen publicerades i Österbottens Tidning den 17.9.2022.Läs mera »
17.09.2022 kl. 10:00

ÅU: Elpriser, stärkt köpkraft och framtidstro

Kolumnen publicerades i Åbo Underrättelser 10.9.2022.Läs mera »
10.09.2022 kl. 09:00

En budget som stärker hushållens köpkraft och förbättrar barnfamiljernas situation.

Henriksson om regeringens budgetuppgörelseLäs mera »
01.09.2022 kl. 20:00

Anna-Maja Henriksson besöker Almedalsveckan

Svenska folkpartiets ordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson besöker Almedalsveckan i Visby idag och imorgon, 5.7-6.7. Almedalsveckan är det främsta årliga samhällsforumet i Sverige som samlar de politiska partierna i Sverige till Gotland varje sommar. Under sitt besök kommer Henriksson bland annat att träffa ordförandena för SFP:s systerpartier i Sverige, Centerpartiets Annie Lööf och Liberalernas Johan Pehrson.Läs mera »
05.07.2022 kl. 10:00

Anna-Maja Henriksson: Nato är en bit som fattats i det nordiska samarbetet

Både Finland och Sverige har lämnat in sina medlemsansökningar till Nato. Nu är det upp till försvarsalliansen om länderna blir medlemmar. Läs mera »
17.06.2022 kl. 18:32

Den första Ålandsstrategin stärker kunskaperna och förtroendet

- Ålandsstrategin är regeringens viljeyttring enligt vilken statsrådet förbinder sig att sörja för goda relationer till Åland, fungerande kommunikation och ett gott samarbete, säger justitieminister Anna-Maja Henriksson.Läs mera »
03.06.2022 kl. 10:00

Justitieminister Henriksson: Samarbetet för att bekämpa utnyttjande av barn ska stärkas

- Det är vår gemensamma skyldighet att skydda barn mot sexuellt utnyttjande. Därför är Europeiska unionens strategi för att förebygga och bekämpa dessa fruktansvärda brott mycket viktig. Det är vår gemensamma angelägenhet att bekämpa sexuellt utnyttjande av barn och skydda barnens rättigheter, sade Henriksson.Läs mera »
01.06.2022 kl. 16:32